تبلیغات
پایگاه مبارزه با مواد مخدر

پایگاه مبارزه با مواد مخدر
 
نویسندگان
نظر سنجی
بیشترین علاقمندی شما در این وبسایت؟


کانابیس چیست؟


"کانابیس ساتیوا" یا همان گیاه شاهدانه قرن‌ها براى مصارف صنعتى و طبى و به خاطر اثرات روانگردان یا برانگیختگى ذهنى حاصل از آن كشت مى‌شده است.
مارى جوانا، حشیش و روغن حشیش همگى از گیاه كانابیس گرفته مى‌شوند. نام‌هاى عامیانه فرآورده‌هاى كانابیس، مارى جوانا (گراس، علف، بنگ، دوا و...)، حشیش، روغن حشیش (روغن علف، روغن عسل) و، چرس است.
كانابیس گیاه بومى خاص استوایى و آب و هواى معتدل است. عملیات غیرقانونى مدرن براى كشت این گیاه، از روش هاى پیشرفته براى تولید انواع پرقدرت آن استفاده مى‌كند.
بیش از شصت و یك ماده شیمیایى كه "كانابینویید" نامیده مى‌شوند، از گیاه كانابیس به دست مى‌آیند. THC (دلتا- ۹- تتراهیدروكانابینول)، كانابینوئید اصلى روان گردان و عامل اصلى بالا رفتن خلق در زمان استعمال مارى جوانا یا حشیش است.
سطح THC موجود در گیاه كنفى كه براى مصارف صنعتى كشت مى‌شود، بسیار ناچیز است.
رشته هاى كنف براى ساختن طناب، پارچه و كاغذ به كار مى‌روند. دانه‌هاى آن حاوى مقدار زیادى پروتئین هستند و روغنى تولید مى‌كنند كه داراى ارزش غذایى و صنعتى است.
بسیارى از ادعاها در مورد مصارف مارى جوانا در پزشكى از نظر علمى به اثبات نرسیده‌اند، اما پژوهش ها نشان مى‌دهد كه THC و سایر كانابینوئیدهاى خالص مى تواند در برطرف كردن تهوع و استفراغ و افزایش اشتها موثر باشند.
این خاصیت مى‌تواند براى افراد مبتلا به ایدز یا كسانى كه داروهاى شیمى درمانى دریافت مى كنند، موثر باشد. براى پى بردن به ارزش طبى مارى جوانا در تسكین درد، كاهش اسپاسم هاى عضلانى و كنترل برخى انواع صرع نیاز به پژوهش هاى بیشترى است.
فراورده‌های کانابیس
"مارى جوانا" جوانه و برگ گیاه خشك شده كانابیس است. رنگ آن از سبز مایل به خاكسترى تا قهوه اى مایل به سبز متغیر بوده و مى تواند حاوى تخم و ساقه باشد.
"حشیش" صمغ متراكم شده و خشك شده گل‌هاى كانابیس است. رنگ آن از قهوه‌اى تا سیاه متغیر است و به صورت قطعه‌اى به فروش مى‌رسد.
"روغن حشیش" از راه جوشانیدن گل ها یا صمغ كانابیس در حلال آلى به دست مى آید و ماده اى چسبنده به رنگ قهوه اى مایل به قرمز یا سبز است. میزان THC در هریك از گونه هاى كانابیس متفاوت است.
گرچه حشیش عموماً قوى تر از مارى جوانا است ولی روغن حشیش معمولاً قوى ترین شكل موجود است.
مارى جوانا، حشیش یا روغن حشیش گاه با تنباكو مخلوط شده و به شكل سیگار پیچیده مى شود كه به "سیگارى" معروف است و یا اینكه توسط پیپ استعمال مى شود. كا
نابیس گاه در خوراكى هایى مثل كیك هاى شكلاتى و یا نوشیدنى ها به كار مى رود.انواع مصنوعى THC تحت عنوان "مارینول" تولید مى شوند. یك كانابینوئید مصنوعى (نابیلون) با نام تجارتى "سزامت" به فروش مى رسد. هر دوى اینها براى مبتلایان به سرطان یا ایدز تجویز مى شوند.
كانابیس رایج‌ترین داروى غیرقانونى مورد استفاده در كشور‌هاى غربى است و مصرف آن در میان دانشجویان پس از الكل و سیگار قرار دارد.با این وجود كانابیس اكثراً به صورت گه گاه و براى تفنن استعمال مى شود. میزان هاى یاد شده در میان مردان به طور چشمگیرى بیشتر از زنان بوده است.
مصرف كانابیس چه احساسى ایجاد مى‌كند؟
تاثبر کانابیس بر فرد بسته به عوامل زیر بستگی دارد:
  • مقدار مصرف.
  • مدت و تعداد موارد مصرف.
  • نحوه مصرف یه شکل خوراکی یا تدخینی.
  • خلق و انتظارات فرد و محیطی که د رآن قرار دارد.
  • سن فرد.
  • بیماری‌های جسمی یا روانی فرد.
زمانى كه افراد براى اولین بار كانابیس را مورد استفاده قرار مى‌دهند، اغلب احساس برانگیختگى روانى مى كنند، البته این اثرات با تكرار مصرف نیز ایجاد مى‌شوند. تجربه افراد گوناگون از مصرف كانابیس متفاوت است.
برخى احساس آرامش و سرزندگى كرده، پرحرف و شوخ‌طبع مى‌شوند، حال آنكه برخى دیگر احساس اضطراب، ترس، ناآرامى و گیجى مى‌كنند.علاوه بر آن نوع برانگیختگى فرد از هر نوبت مصرف تا نوبت بعدى مى تواند متفاوت باشد.

كسانى كه با مصرف دارو آشنا هستند و در این كار حرفه اى شده اند، مى دانند چه زمانى مقدار كافى دریافت كرده اند و كى باید مصرف را متوقف كنند و كنترل بیشترى نیز بر اثرات آن دارند، حال آنكه افراد تازه كار این توانایى را ندارند.
كانابیس در دوزهاى پایین، ادراك و حس را اندكى مختل مى‌كند. كسانى كه دارو مصرف مى‌كنند، مى‌گویند كه صداى موسیقى را بهتر مى‌شنوند، رنگ ها را درخشان مى‌بینند و زمان براى آنها طولانى تر مى‌شود. همچنین مى‌گویند كه حس چشایى، لامسه و بویایى آنها تقویت شده و از بدن خویش آگاه تر مى‌شوند. برخى از این وضع لذت مى‌برند، حال آنكه بقیه آن را ناراحت كننده مى‌یابند.
دود كردن مقادیر بیشتر مى‌تواند برخى اثرات مطلوب كانابیس را شدت بخشد، اما احتمال واكنش هاى ناخواسته و نامطلوب بیشتر است.
مصرف بیش از اندازه مى‌تواند احساس از دست دادن كنترل، گیجى، بى قرارى، پارانویا و وحشتزدگى را سبب شود.
توهم كاذب (دیدن چیزها و رنگ هایى كه مى‌دانید واقعى نیستند) یا توهم واقعى (زمانى كه ارتباط شما با واقعیت گسسته مى شود) مى تواند روى دهد.
اثرات فیزیكى كانابیس شامل قرمزى چشم‌ها، خشكى دهان و گلو، تحریك سیستم تنفسى (به دلیل دود ناشى از آن) و اتساع برونش‌ها (گشاد شدن راه هاى هوایى) است. اشتها و سرعت ضربان قلب افزایش مى یابد، حال آنكه فشار خون، تعادل و پایدارى كاهش مى‌یابد. كانابیس مى‌تواند سبب خواب آلودگى یا ناآرامى شود و این بستگى به مقدار داروى دریافت شده و پاسخ فرد بدان دارد.
این احساسات براى چه مدت دوام دارند؟
زمانى كه كانابیس به شكل دود استعمال مى‌شود، اثر آن تقریباً بلافاصله ظاهر مى‌‌شود و مى‌تواند تا چند ساعت باقى بماند و این بستگى به مقدار داروى دریافتى دارد.
زمانى كه دارو بلعیده مى شود، اثر آن یك ساعت بعد احساس مى‌شود و بیش از زمانى كه به صورت دود استعمال مى شود، باقى مى ماند.
گرچه اثرات دارو فقط براى چند ساعت پس از دود كردن آن دوام دارد، THC در سلول هاى چربى ذخیره شده و طى چند روز یا چند هفته از بدن خارج مى‌شود و این بستگى به دفعات مصرف و مقدار دریافتى دارد، به همین دلیل است كه تست هاى كانابیس مدت طولانى پس از ناپدید شدن آثار دارو باقی می‌مانند.
خطرات کانابیس
تا به حال هیچ كس بر اثر مصرف بیش از اندازه كانابیس نمرده است، اما كانابیس ادراك عمق، گستره توجه و تمركز را مختل و زمان واكنش را كند مى‌كند و قدرت عضلانى را مى كاهد و همه اینها بر توانایى فرد در زمان رانندگى اثر مى كنند.
كانابیس و الكل اگر همراه با یكدیگر استفاده شوند، اثرات یكدیگر را تشدید مى‌كنند و مى‌توانند صدمات شدیدى ایجاد كنند.

مسمومیت با كانابیس تفكر و حافظه كوتاه مدت را تحت تاثیر قرار مى‌دهد. استعمال كانابیس در مدرسه یا در حین كار مى‌تواند یادگیرى و عملكرد فرد را مختل كند.
فرآورده هاى غیرمجاز كانابیس ممكن است توسط سایر داروها، آفت‌كش ها یا قارچ هاى سمى آلوده شده باشند.
دوزهاى بالاى كانابیس به ویژه زمانى كه بلعیده شوند، مى‌توانند روان پریشى ناشى از مسمومیت را سبب شوند. علائم آن شامل توهمات دیدارى و شنیدارى، هذیان‌هاى پارانویید، گیجى و فراموشى است. با قطع مصرف كانابیس، این علائم معمولاً ظرف یك هفته ناپدید مى‌شوند.
مصرف كانابیس سرعت ضربان قلب را بالا برده و فشار خون را پایین مى‌ورد. در بیماران مبتلا به آنژین صدرى و یا سایر بیمارى هاى عروق كرونر،خطر حمله قلبى با مصرف كانابیس افزایش مى یابد.
مصرف كانابیس در باردارى مى‌‌تواند بر جنینن تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان مى‌دهد كه ممكن است بین مصرف كانابیس در باردارى و مشكلات خفیف شناختى در كودكان رابطه‌اى وجود داشته باشد. دود كانابیس حاوى بسیارى از مواد شیمیایى است كه در دود سیگار یافت مى‌شود و براى جنین خطرناك است.
آیا كانابیس اعتیادآور است؟
مصرف کانابیس ممکن است اعتیاد ایجاد کند. كسانى كه كانابیس را به طور منظم مورد استفاده قرار مى‌دهند، ممکن است، وابستگى خفیف جسمی و یا روانی به آن پیدا كنند.
كسانى كه دچار وابستگى روانى هستند، سرخوشى و آرامش ناشى از استعمال دارو را طلب مى‌كنند. دارو براى آنها بیش از اندازه اهمیت مى‌یابد و ممكن است احساس كنند كه بدان نیاز دارند و اگر نتوانند آن را به دست آورند، دچار اضطراب مى‌شوند. مصرف متناوب و طولانى مدت دارو مى‌تواند به وابستگى جسمی منتهى شود.
كسانى كه دچار وابستگى جسمی مى‌شوند، ممكن است با قطع ناگهانى مصرف سندرم ترك را به صورت خفیف تجربه كنند.
علائم ترک ممکن است شامل تحریك پذیرى، اضطراب، اختلال گوارشى، بى‌اشتهایى، تعریق و اختلال خواب باشد، این علائم عموماً براى حدود یك هفته باقى مى‌مانند، گرچه ممكن است اختلال خواب بیشتر طول بكشد.
اثرات طولانى مدت مصرف كانابیس
کسانی که کانابیس را مقادیر زیاد یا به طور منظم مورد استفاده قرار مى‌دهند و یا كسانى كه به بیمارى هاى خاص داخلى یا روانپزشكى مبتلا هستند، در معرض خطر اثرات طولانى مدت زیر هستند:

دود كانابیس داراى قطران و سایر عوامل سرطان‌زاى شناخته شده است. كسانى كه كانابیس را به صورت تدخین مصرف مى‌كنند، غالباً افراد تمایل دارند كه دود فیلتر نشده را به درون شش‌های‌نشان بفرستند تا به حداکثر اثر برسند. این كار خطر سرطان را افزایش مى دهد.

استعمال دود كانابیس موجب تحریك و آسیب سیستم تنفسى مى‌شود. دود كردن مارى‌جوانا براى زمانى دراز با برونشیت رابطه دارد. یك بررسى تخمین زده است كه سه تا چهار "سیگارى" در روز همان صدمه اى را ایجاد مى‌كند كه ۲۰ نخ یا بیشتر سیگار معمولى در روز آن را سبب مى‌شود.
مسمومیت مزمن با مصرف كانابیس غالباً انگیزه فرد را براى كار و مطالعه كاهش مى‌دهد، گرچه این اثر با قطع مصرف دارو از بین مى‌رود.
ممكن است رابطه‌اى میان مصرف منظم كانابیس و شروع بیمارى اسكیزوفرنى وجود داشته باشد، اما مشخص نیست كه آیا مصرف كانابیس منجر به بروز علائم مخفى اسكیزوفرنى مى‌شود یا اینكه بروز تدریجى علائم روان پریشى است كه سبب مى شود فرد براى كنار آمدن با علائم بیمارى به كانابیس پناه ببرد.
شواهد نشان مى دهد كه مصرف مداوم كانابیس در بیماران مبتلا به اسكیزوفرنى علائم روان پریشى را تشدید كرده و دوره بیمارى را وخیم تر مى‌كند.
مصرف طولانى كانابیس در مقادیر زیاد مى‌تواند توجه، حافظه و توانایى پردازش اطلاعات پیچیده را براى هفته ها، ماه‌ها و حتى سال‌ها پس از قطع دارو مختل کند.
طبقه بندی: معرفی انواع مواد مخدر، مقالات مواد مخدر، کانابیس ساتیوا،
[ چهارشنبه 26 آذر 1393 ] [ 02:51 ب.ظ ] [ رحمان نجفی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
امروز اگر مسوولین نظام جمهوری اسلامی با موادمخدر به سختی مبارزه می کنند، این یک جهاد بزرگ، یک حرکت بسیار عمیق در راه پیشرفت ملت ایران است.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :