تبلیغات
پایگاه مبارزه با مواد مخدر

پایگاه مبارزه با مواد مخدر
 
نویسندگان
نظر سنجی
بیشترین علاقمندی شما در این وبسایت؟


توتون، برگهای خشك شده گیاه تنباكو است كه می تواند به صورت كشیدنی (دود كردن) و احیانا جویدنی در اشكال مختلف سیگار، سیگار برگ، توتون پیپ، قلیان و ... مورد استعمال قرار گیرد. از تركیبات خطرناك سیگار نیكوتین، تار و مونو اكسید كربن است.
تنباكو (توتون) در میان قبایل آمریكای شمالی و مركزی در قرن 16 م. كشف گردید. این گیاه مصرف پزشكی ندارد و از نظر طبقه بندی فارماكولوژی موجب تحریك یا تضعیف سیستم مركزی اعصاب می گردد.
نامهای خیابانی : Sticks، Cancer (سرطان) ، Nails (ناخن)، Coffin، Weeds (سیگار، تنباكو).

اثرات كوتاه مدت:
تار و دود سیگار موجب تحریك زیاد نسوج و همچنین ترشحات نایچه ها و بزاق دهان می گردد. تار موجود در سیگار در ریه ها جمع می گردد و موجب ناراحتی های دستگاه تنفسی از جمله برونشیت مزمن، تنگی نفس و آمفیزم ریوی می شود. دیگر از عوارض جسمی مصرف سیگار، افزایش فشار خون و ضربان قلب، گشاد شدن مردمك چشم، كاهش اشتها، اسهال، استفراغ و گیجی است. مسمومیت ناشی از نیكوتین در فرد ایجاد لرزش، استفراغ، اختلالات تنفسی و اغلب فلج شدن دستگاه تنفسی و تشنج شدید می نماید.
مونواكسید كربن موجود در سیگار علاوه بر آسیب رساندن به فرد سیگاری به اطرافیان وی نیز همان آسیب را می رساند.
یك نخ سیگار كمتر از یك میلی گرم نیكوتین وارد خون می كند. چنانچه 2 یا 3 قطره از نیكوتین خورده شود، موجب مرگ آنی می گردد و این، سمیت زیاد این ماده را می رساند. وقتی كه سیگار خورده شود، نیكوتین به آهستگی در معده جذب می گردد و از این رو است كه اغلب می توان كودكان خردسالی را كه اشتباها سیگاری خورده اند، از مرگ نجات داد .

اثرات دراز مدت:
تار موجود در سیگار ایجاد سرطان می كند كه رایج ترین نوع آن سرطان دستگاههای هاضمه، ریه، دهان، گلو و حنجره است. علاوه بر آن عوارض جسمی دیگری از جمله اختلالات و بیماریهای تنفسی، بسته شدن عروق و زخم معده بسیار رایج است. سیگار كشیدن موجب تنگ شدن عروق می شود، میزان ویتامین C در بدن را كم می كند، ایجاد زخمهای پوستی كه به كندی خوب و ترمیم می شوند می نماید، درجه مصونیت بدن را در برابر بیماریها كاهش می دهد.
تحقیقات نشان می دهد كه هر نخ سیگار 5/5 دقیقه از عمر انسان را می كاهد. كودكان مادران سیگاری در زمان تولد از وزن كمتری برخوردارند و اغلب در خطر نارس به دنیا آمدن قرار دارند و از نظر ذهنی و رشد و نوع رفتار نیز در مقایسه با كودكان مادران غیر سیگاری در سطح پایین قرار دارند. بیشتر افراد سیگاری از نظر فیزیكی و روانی به مصرف دخانیات وابستگی پیدا می كنند.


طبقه بندی: مقالات مواد مخدر، سیگار و اضرار،
[ چهارشنبه 26 آذر 1393 ] [ 02:33 ب.ظ ] [ رحمان نجفی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
امروز اگر مسوولین نظام جمهوری اسلامی با موادمخدر به سختی مبارزه می کنند، این یک جهاد بزرگ، یک حرکت بسیار عمیق در راه پیشرفت ملت ایران است.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :