تبلیغات
پایگاه مبارزه با مواد مخدر

پایگاه مبارزه با مواد مخدر
 
نویسندگان
نظر سنجی
بیشترین علاقمندی شما در این وبسایت؟


روش های نوین ترك اعتیاد

در این مقاله ما نمی خواهیم كسی را به جرم اعتیاد محاكمه و سپس درمان كنیم .به نظر ما اعتیاد یكی از پدیده های بیمار گونه در جوامع به شمار می آید و اعتیاد نیز مانند سایر بیماری های مزمن یك نوع بیماری محسوب میشود.

همانطوری كه عوامل زیادی سبب بیماری سرطان و رشد آن در بدن میشوند ، برای اعتیاد نیز عوامل مسبب وجود دارند كه اگر به موقع تشخیص داده نشده ویا درمان نشوند سبب هلا كت خواهند شد.این علت ها میتوانند به خاطر مشكلات روحی روانی دوران كودكی،عوامل ژنتیكی، سابقه اعتیاد در خانواده و افراد فامیل نزدیك ، مشكلات اقتصادی، بحران های زندگی ، مناسبت و بر قراری روابط با افراد معتاد و هزاران دلیل دیگر باشند.

اعتیاد به تریاك و مشتقات آن به عنوان یك مشكل فزاینده بر زندگی اقتصادی،شخصی و سلامت روانی و اجتماعی افراد جامعه تاثیر میگذارند.

خواص مشتقات تریاك (هروئین ، تریاك ،شیره و..)بسیار شبیه به هم میباشند.اعتیاد به مواد مورفینی سبب تخریب احساسات افراد نسبت به خود و كاهش اعتماد به نفس واقعی در آنها میشود .نهایتا اعتیاد به مواد مخدر سبب تخریب محیط خانوادگی ،ترك شغل ،بروز افسردگی،عصبانیت ،و خشونت خواهد شد و چهارچوب قوای روانی فرد را به مخاطره میاندازد.افراد معتاد معمولا مایل به تنهایی هستند و معمولا در جمعی شركت میكنند كه مانند آنها درآن جمع نیز حضور داشته باشند.بد قولی، انجام ندادن به موقع وظایف محوله ،دیر خوابیدن و دیر بیدار شدن ، ترك شغل ، دوری از دوستان و خویشاوندان سالم از مشخصات افراد معتاد است

نظر ما درباره اعتیاد

× از نظر ما اعتیاد به عنوان یك بیماری بدنی ،روحی و روانی میباشد و هر كدام باید با روش پزشكی صحیح ودر محیطی كامنلا محترمانه و عاری از باز خواست ویاحقیر مورد شنا سا یی و درمان قرار بگیرند.

× ما معتقدیم كه فرد معتاد باید برای ترك اعتیاد كمترین درد و ناراحتی را تحمل كند.

×ما از بالاترین استانداردهای درمانی و مجرب ترین پزشكان ودارای مجوز رسمی برای درمان اعتیاد كمك می گیریم.

×ما معتقدیم كه هر فردی ممكن است روزی معتاد شود.پس این موضوع را نباید مخصوص افراد و یا ایل و تبار خاصی دانست .بنا بر این باید همیشه اسرار این افراد را در محیط درمانی محفوظ نگه داشته و با احترام خاص بیماران با آنها برخورد نماییم.

× برخی از معتادان ممكن است پس از درمان دوباره به اعتیاد روی بیاورند و این مورد در علم پزشكی به نام (عود بیماری) خوانده میشود كه یكی از اجزای ل ینفك اكثر بیماری های انسانی و حیوانی به شمار می آید.عود بیماری ممكن است به خاطرسهل انگاری بیمار در استغاده از داروها ویا عدم رعایت توصیه های ایمنی بوده و یا ممكن است به خاطر ماهیت خاص بیماری و ضعف سیستم عمومی بدن در شرایط مختلف باشد.هم چنین ممكن است عوامل مستعد كننده بیماری بار دیگر در محیط بیمار حاضر شده و سبب تشدید بیماری در حال درمان شوند.لذا به نظر ما هرگز نباید فكر كنیم كه ابتلای مجدد بیمار به اعتیاد باید دلیلی بر بی توجهی و بی احترامی به او باشد.

×ما معتقدیم كه درمان باید مقرون به صرفه باشد.

اعتیاد از دید پزشكی

وابستگی به مواد مخدر به صورت یك بیماری جسمی و روحی است كه ریشه در عوامل روانشناختی، ژنتیكی، محیطی و اقتصادی فرد دارد.

این بیماری بر روی سیستم عصبی مركزی افراد تاثیر می گذارد وبه علت مصرف دراز مدت مواد مخدر ایجاد می شود .

آیا میدانید كه بدن انسان نیز خودش مواد شبیه به تریاك تولید میكند؟

بلی ،رشته های عصبی در مغز انسان موادی را تو لید میكنند كه دارای خواص مواد مخدر بوده وبه نام مواد مخدر طبیعی (اندورفین )معروفند.این مو.اد در زمان های لازم در بدن انسان تولید میشوند وسبب خوشحالی و احساس لذت در شخص می شوند .بدن انسان در موارد لازم به بهترین نحو از این مواد استفاده میكند ودرد ورنج ناشی از آسیبهای اجتماعی را كاهش میدهد.

مصرف مواد مخدر چه تاثیری بر بدن انسان میگذارد. ؟

زمانی كه ما مواد مخدر را مصرف میكنیم ، در حقیقت این مواد را از خارج وارد بدن خود كرده ایم و به بدن خود اجازه نمیدهیم كه در مواقع لزوم این مواد را بسازد. ما در واقع با این كار سبب میشویم كه رشته های عصبی بدن ما دیگر این كار را انجام ندهند وبه مواد مخدر غیر طبیعی وابسته شوند.به عبارت دیگر ، مواد مخدر مصنو عی جای مواد مخدر طبیعی را خواهند گرفت .

اگر فرد معتاد مصرف مواد مخدر را به طور ناگهانی قطع كند ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

زمانی كه فرد معتاد مصرف مواد را به طور ناگهانی قطع میكند بدنش با یك موقعیت نا خواسته مواجه میشود.سلول های عصبی كه به خاطر ورود مواد مخدر تنبل شده بوده و یا از كار افتاده بودند نمیتوانند در زمان كوتاه توانایی های خودشان باز یابی كنند و نهایتا فرد دچار بحران بدنی (درد عضلات ، آبریزش بینی و اشك ریزش و اسهال ،ناراحتی معده ، درد شدید عضلانی و استخوانی .و (میشود كه برای او بسیار ناخوشایند است .

ترك اعتیاد به روش سنتی

در برنامه های ترك اعتیاد به روش سننتی سعی بر آن داشتند كه به تدریج كارسم زدایی را در بدن فرد انجام دهند.برای اینكار در مدت طولانی چند روز تا چندین هفته برنامه های خاصی را برای بیمار در نظر می گرفتند و از انواع دارو های مسكن وآرامبخش و جایگزین های مورفین (متادون ،كدئین،..)استفاده میكردند .این كار به صبر و حوصله زیادی نیاز داشت ودر اغلب موارد درد و ناراحتی بیمار سبب استفاده بیش از حد متادون و كدئین در دوره درمانی می شد وهمین عامل سبب اعتیاد جدید و نهایتابرگشت مجدد فرد به سوی اعتیاد بود .

با توجه به تحقیقات انجام شده در سطح جهان استفاده از روش سنتی ترك اعتیاد (مصرف تدریجی متادون به عنوان داروی جایگزین)نتوانسته اعتیاد به هروئین را كاهش دهد .

ترس از احساس درد ناشی از قطع مصرف مواد مخدرا ز مهمترین عوامل به شمار می آید و این موضوع سبب برگشت انها به اعتیاد خواهد شد .

اعتیاد مشكل افراد طبقه پایین جامعه نیست .در حال حاضر بسیاری ازافراد تحصیل كرده و در سطوح اقتصادی بالا نیز به انواع مختلف از مواد مخدر وابسته اند.

روش جدید درمان اعتیاد

این روش به نام روش سم زدایی فوق سریع (UROD)معروف است .

در این روش ظرف مدت 4 تا 6 ساعت همه سموم موجود در بدن فرد معتاد ازبدنش بدون كمترین نارحتی تخلیه شده و مواد درمانی مناسب جایگزین خواهند شد .

در این روش فرد در تمامی مدت انجام سم زدایی در حالت بیهوشی بوده و دقیقا زیر نظر یك متخصص بیهوشی و. دو پرستار مجرب است .

هدف از انجام این روش آن است كه

اول: سموم بیمار از بدنش خارج شوند

دوم: داروی مناسب برای جایگزینی به جای مورفین وارد بدنش شود.

سوم :به بدن فرد اجازه دهند تا در زمان لازم تا وقتی كه قادر به تولید مجدد اندورفین به اندازه كافی شود از این مواد جایگزین برای جلوگیری از عود بیماری استفاده كند .

این مواد داروی نالتروكسان خوانده میشوند .استفاده از این دارو به صورت موقتی سبب نتایج زیر میشود.

1-حالت روحی جستجو برای مواد مخدر را در افراد پس از مرحله درمان كاهش میدهد.

2-=اثر مورفین را خنثی میكند

3- در طول زمان به بدن كمك میكند كه به توانایی های طبیعی سیستم عصبی خودش برسد.

در تحقیقاتی كه در ایالت كالیفرنیا انجام شد اعلا م گردید كه پس از اجرای این روش در 55% موارد تا مدت شش ماه اعتیاد مجدد مشاهده نشده است .

پذیرش بیماران

معمولا خود فرد یا همسرش و یاافراد درجه اول خانواده ویا دوستان بسیار صمیمی او برای ترك اعتیاد فرد با مراكز درمانی تماس میگیرند.بیمار برای آماده شدن جهت درمان مراحل زیر را طی میكند

×قبل از هر چیز یك معالینه بالینی كامل قلب و ریه و سیستم عصبی الزامی است

× سپس آزمایشات لازم جهت بر رسی سیستم قلبی و ریوی و كلیه و كبد فرد انجام خواهند شد

× نهایتا بیمار توسط متخصص بیهوشی كه درمانگر اصلی نیز میباشد معاینه می شود ودر صورت نبودن مشكل خاصی دستور بستری داده میشود

بعدازظهر روز قبل از درمان بیمار بستری میشود

صبح فردا عملیات درمانی برای بیمار اجرا میشوند.

آیا پس از این مرحله درمانی بیماربه مراقبت های دیگری نیز نیاز دارد؟

باید بگوییم كه از دیدگاه پزشكی.این مرحله به عنوان قدم اول تلقی می شود.بیماران ممكن است از نظر روحی روانی به مشاوره با متخصصین روانشناسی نیاز داشته باشند كه در صورت لزوم متخصصین مجرب به آنها كمك خواهند كرد تا ریشه های اصلی ابتلا به اعتیاد را در خودشان شناسایی نموده وازآنها پرهیز نمایند.

© کپی رایت توسط .:مقاله نت.: بزرگترین بانك مقالات دانشجویی کلیه حقوق مادی و معنوی مربوط و متعلق به این سایت و گردآورندگان و نویسندگان مقالات است.)
طبقه بندی: معرفی انواع مواد مخدر، مواد مخدر و سلامتی، مقالات مواد مخدر، مواد مخدر و جامعه،
[ سه شنبه 22 مهر 1393 ] [ 07:50 ب.ظ ] [ رحمان نجفی ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ


مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
امروز اگر مسوولین نظام جمهوری اسلامی با موادمخدر به سختی مبارزه می کنند، این یک جهاد بزرگ، یک حرکت بسیار عمیق در راه پیشرفت ملت ایران است.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :